Новини DESPRO

14:48 | 28.03.2012

В Тульчинському районі вирішать проблему управління твердими побутовими відходами

28 березня, м. Тульчин (Вінницька область): Для розв’язання проблеми накопичення твердих побутових відходів (ТПВ) в Тульчинському районі реалізують міжмуніципальний проект із запровадження інтегрованого підходу до поводження з ТПВ. Проект реалізують Тульчинська районна державна адміністрація, Тульчинська районна рада, Тульчинська міська рада, Суворівська та Кинашівська сільські ради за підтримки Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» та проекту Програми розвитку ООН «Муніципальна програма врядування та сталого розвитку». В березні 2012 стартує інформаційна кампанія «Менше сміття – краще життя», метою якої є зменшення обсягів відходів, утворюваних мешканцями у побуті.
 
Сьогодні проблема поводження з ТПВ є однією з пріоритетних для багатьох адміністративно-територіальних одиниць в Україні. У випадку Тульчинського району (з населенням близько 55 тисяч) вона вимагає негайного розв’язання. Санітарна ситуація погіршується в більшості районних міст і сіл: продовжують виникати нові стихійні сміттєзвалища, в той час як існуючий полігон майже вичерпав свій потенціал і є заповненим на 99 відсотків.
 
На цей полігон, розташований на відстані 1 км від м. Тульчин, щороку вивозиться 30,2 тис. м. куб. відходів. Полігон введено в дію в 1990 році з розрахованим терміном експлуатації 20 років. На сьогодні він перевантажений, відходи складуються без сортування та знешкодження. Окрім цього, під’їзні дороги до сміттєзвалища перебувають в незадовільному стані.
 
Громади, охоплені заходами проекту, мають близько 26 тисяч населення, і розміщені дуже близько одна від одної. Саме тому для них природно об’єднати сили у проекті щодо поводження з ТПВ.
 
Для розв’язання проблеми перевантаження полігону та постійно зростаючої кількості відходів, в Тульчинському районі реалізують міжмуніципальний проект із запровадження інтегрованого підходу до поводження з твердими побутовими відходами.Проект реалізують Тульчинська районна державна адміністрація, Тульчинська районна рада, Тульчинська міська рада, Суворівська та Кинашівська селищні ради за підтримки Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» та проекту Програми розвитку ООН «Муніципальна програма врядування та сталого розвитку». Виконання проекту фінансується Швейцарською Конфедерацією.
 
10-14 січня 2012 року в рамках міжмуніципального проекту проводилося соціологічне опитування в цільових громадах. Згідно з результатами опитування 150 мешканців, 99% респондентів  переконані, що звалища негативно впливають на навколишнє середовище і вказали всі фактори впливу. Близько 50% опитаних мешканців багатоповерхівок та 90% мешканців приватного сектору готові сортувати сміття вдома при умові, що у дворі стоятимуть спеціально облаштовані контейнери.
 
Для виконання проекту застосовують покрокову процедуру інтегрованого планування поводження з ТПВ в Тульчинському районі, на всіх етапах залучають мешканців району. Застосування інтегрованого підходу означає, що рішення приймаються керівним комітетом та робочою групою покроково із врахуванням позицій всіх партнерів та важливих аспектів, для того, щоб проект був успішним, сталим, сприятливим для екології та економічного стану району.
 
На сьогоднішній день підготовлено Звіт про визначення альтернативних варіантів інтегрованого поводження з твердими побутовими відходами в Тульчинському цільовому регіоні, який стане основою для районної Стратегії поводження з ТПВ та плану дій і його виконання. Очікується, що реалізація проекту вирішить проблему відходів в районі, поліпшить екологічні умови та запропонує модель, що може використовуватись в інших регіонах України.
 
У березні в рамках згаданого міжмуніципального проекту стартує інформаційна кампанія для цільових громад «Менше сміття – краще життя». Її мета - змінити звичну побутову поведінку мешканців на користь більш раціонального використання ресурсів, а також скорочення обсягів відходів завдяки його роздільному збиранню.
 
Кампанія поетапно фокусуватиме увагу людей на таких ідеях, як відмова від одноразового пластикового пакування, багаторазове використання речей, переробка сировини, необхідність пресування та складання сміття, компостування органіки та інші.
 
У рамках інформаційної кампанії будуть проведені інформаційно-мотиваційні зустрічі щодо відповідального поводження з ТПВ за участі представників органів влади та місцевого самоврядування, торгівельної мережі, соціально-відповідального бізнесу та громади. Для прищеплення школярам навичок раціонального поводження зі сміттям їх вчителів запросять на семінари з методики ведення навчально-вихованої роботи за темою “Відходи” в рамках курсу “Уроки для стійкого розвитку”. Такі заняття пропонується впровадити в усіх школах району. Також на охопленій території будуть встановлені тематичні білборди, мотиваційні плакати, з’являться статті в ЗМІ та відео сюжети на телебаченні. Запрошуємо всіх мешканців приєднатися до заходів кампанії «Менше сміття – краще життя»! Детальнішу інформацію про заходи кампанії можна отримати на сайті Тульчинської міської ради (http://tulchyn-rada.org.ua/) в розділі «Міжмуніципальний проект із запровадження інтегрованого підходу до поводження з твердими побутовими відходами».
 
Для отримання детальнішої інформації звертайтесь до Галини Смірнової, спеціаліста з моніторингу та зовнішніх зв'язків за тел. (044) 584-34-75 або електронною поштою: galyna.smirnova at undp.org.ua
 
 
Про Муніципальну програму врядування та сталого розвитку (ПРООН/МПВСР): ПРООН/МПВСР була започаткована у 2004 р. з метою утвердження принципів сталого розвитку в містах України через зміцнення місцевого самоврядування та покращення якості життя мешканців українських міст. Програма співпрацює із організаціями громад, освітніми установами, місцевими неурядовими організаціями, органами місцевого самоврядування 24 міст  та 5 селищ міського типу України та іншими партнерами громадського та приватного секторів на місцевому рівні щодо впровадження відповідних механізмів для забезпечення сталого розвитку. З 2004 р. було підтримано 294 проекти місцевих громад загальною вартістю 33,5  млн. грн. Проект фінансується Швейцарською Конфедерацією. Більше інформації про діяльність проекту: http://msdp.undp.org.ua.
 
Програма розвитку Організації Об'єднаних Націй (ПРООН) є глобальною мережею ООН в галузі розвитку, організацією яка виступає за позитивні зміни та надає країнам доступ до джерел знань, досвіду та ресурсів задля допомоги людям в усьому світі будувати краще життя. Ми співпрацюємо з 177 країнами світу, допомагаючи їм знаходити власні шляхи розв'язання глобальних та національних проблем в галузі людського розвитку. Покращуючи свої власні можливості, вони мають змогу використовувати досвід та знання співробітників ПРООН та широкого кола наших партнерів. Більше інформації про діяльність ПРООН тут: http://www.undp.org.ua
 
Про Швейцарську програму співробітництва в Україні. У 1997 році Швейцарська Конфедерація та Україна підписали двосторонню угоду про технічну співпрацю, в межах якої в Києві для координації програм співпраці було відкрито Швейцарське бюро співробітництва. Підтримка Україні з боку Швейцарії зосереджена у таких напрямках: місцеве самоврядування і публічні послуги, репродуктивне здоров’я, фінансова та економічна стійкість, стале використання енергоресурсів. Щорічний бюджет програми співробітництва Швейцарії з Україною сягає 14 млн. швейцарських франків. Детальна інформація на веб-сайті: www.swiss-cooperation.admin.ch/ukraine.
 
DESPRO — Швейцарсько-український проект “Підтримка децентралізації в Україні”, який фінансується Швейцарською Конфедерацією через Швейцарську агенцією розвитку та співробітництва (ШАРС/SDC) та впроваджується Швейцарським Центром Ресурсів та Консультацій з Питань Розвитку (Skat). Місія проекту полягає в оптимізації системи управління та сприянні ефективному місцевому розвитку в Україні через запровадження моделі надання децентралізованих послуг населенню. DESPRO працює на національному рівні, в Автономній Республіці Крим, у Вінницький та Сумській областях.
Коротке посилання на новину: https://despro.org.ua/~Sdy0v