Децентралізація – це передача значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування. Так, аби якомога більше повноважень мали ті органи, що ближче до людей, де такі повноваження можна реалізовувати найбільш успішно.17 питань про реформу або Як відбудеться перебудова системи влaди в країніСуть перетворень, що пропонує реформа децентралізації: органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування нарешті почнуть займатися властивими для них справами. Й люди отримають можливість творити (через вибори) органи місцевого самоврядування у громаді, районі та області. 
Своєю чергою, органи місцевого самоврядування різних рівнів –громади, району, області – отримають повноваження, та під повноваження – необхідні ресурси. Буде запроваджено відповідальність органів місцевого самоврядування перед виборцями за ефективність своєї роботи, а перед державою – за законність.Більше відповідей ви зможете знайти на сайті Урядової ініціативи "Децентралізація влади" , створеного за підтримки проекту DESPRO на замовлення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 
5 необхідних кроків для проведення реформиКрок 1 - Визначити територіальну основу органів місцевого самоврядування та виконавчої влади

Створити трьохрівневу систему адміністративно-територіального устрою в Україні.

1.jpg

За Концепцією реформи будуємо просту і логічну систему місцевого самоврядування. Саме така система забезпечить нормальне і комфортне життя в українських містах та селах.

Саме так в європейських країнах місцева влада надає послуги людям, займається освітленням вулиць чи прибиранням сміття, а вже уряд відповідає за макроекономіку чи політику держави.Крок 2 - Розмежувати повноваження між органами місцевого самоврядування різних рівнів

2.jpg

Необхідно найбільш важливі для людей повноваження передати на найближчий до людей рівень влади.

Повноваження у громаді:

 • Дошкільна та шкільна освіта
 • Первинна медицина та швидка допомога
 • Комунальне господарство
 • Охорона правопорядку
 • Пожежна охорона
 • Соціальний захист

2-1.jpg

Повноваження у районі:

 • Спеціалізована шкільна освіта
 • Спортивні школи, школи-інтернати тощо
 • Вторинна медицина, стаціонари загального профілю

2-2.jpg

Повноваження у регіоні:

 • Професійно-технічна освіта
 • Спеціалізована медична допомога, онкоцентри, кардіоцентри та інше
 • Планування регіонального розвитку
 • Збереження природніх ресурсів
 • Дороги та інша регіональна інфраструктура


2-3.jpg

Надлишок повноважень на обласному, регіональному рівні призводить до того, що місцеве самоврядування занепадає. А отже й місцеві громади погано живуть.Крок 3 - Розмежувати повноваження між органами місцевого самоврядування та виконавчої влади

Передати основні повноваження місцевих держадміністрацій органам місцевого самоврядування. Виконавчій владі залишити тільки право контролю.

В останні роки влада лише централізовувалася. Усе більше повноважень переходили у руки виконавчої влади. Навіть дозволи на будівництво чи реєстрація шлюбу – все переходило у виконавчу, держвладу. Так витрати дербюджету зростали. А ще створювались ланцюжки корупції, де збирали побори з людей.

3.jpg


 

Крок 4 - Визначити, скільки ресурсів треба на кожному рівні

Потрібно повністю оновити бюджетну систему. Коли розмір громади чи району збільшаться - з'являться додаткові ресурси на місцях. А отже їх можна буде раціонально використовувати. Від цього виграють лиш самі мешканці сіл і містечок. Адже саме на цьому рівні потрібні гроші, наприклад, на благоустрій – ремонт доріг, охорону правопорядку, роботу початкової школи, пожежних, тощо.

4.jpg

Усі місцеві бюджети отримають прямі стосунки з державним. Отже, кошти до місцевої громади надходитимуть стабільно. Й витрати можна прогнозувати. Місцеві податки стають основою місцевого бюджету. А вже він прямо залежить від громади та її влади. Це мотивує владу громади до збору податків, а мешканців - до їх сплати.

Створюється нове коло зростання:

4-1.jpg

У місцевих бюджетів посиляться можливості. Це умова  розвитку місцевої економіки -> Зникають адміністративні бар'єри, аби малий та середній бізнес міг розвиватись на значно більших територіях громади -> З'являються нові робочі місця -> Збільшуються надходження до місцевого бюджету.

4-2.jpgКрок 5 - Зробити органи місцевого самоврядування підзвітними перед виборцями і державою

Люди почнуть розуміти, що від їхнього голосування залежить, чи добре працюватиме для них місцева влада. А отже від самих мешканців залежить якість життя. Запровадимо не лише відповідальність місцевого самоврядування за успішність своєї праці перед виборцями, але й перед державою – за законність.

5.jpg

Реформа потрібна, аби українські громадяни могли обирати собі авторитетну місцеву владу. У неї будуть повноваження, досить ресурсів і відповідальність. Децентралізація дасть шанс людям у різних містах і селах самим творити своє майбутнє . Там, де живуть, працюють, виховують дітей, опікуються рідними.


Інфографічний відеофільм "Час робити великі зміни" 

Інші відео DESPRO тут