Дискусії на півдні України
Просвітницька
діяльність проекту DESPRO
охопила ще 2 області України: 9 вересня 2015 р. відбулась
панельна дискусія у Миколаєві, 10 вересня ― у Херсоні
Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO провів публічні дискусії у Миколаєві та Херсоні, метою яких стало обговорення питань конституційних змін, пов’язаних з децентралізацією, реформуванням місцевого самоврядування, впливом адміністративно-територіальної реформи на розвиток місцевого самоврядування, залучення усіх рівнів місцевої влади до процесу об’єднання територіальних громад, урахування думки та позиції місцевого самоврядування, різних рівнів влади та недержавного сектора.
Виступаючими на дискусіях стали ключові національні експерти, представники центральних та обласних органів виконавчої влади, наукових кіл та голови об’єднаних територіальних громад Миколаївської і Херсонської областей. Аудиторія в обох містах складалась з представників органів місцевого самоврядування і виконавчої влади, неурядових організацій, аналітичних центрів, лідерів громадської думки та ЗМІ.
Слід зазначити, що більшість поставлених учасниками питань стосувалися впровадження префектур – зокрема ролі представника держави, його призначення, повноважень і особливостей діяльності. Чималу дискусію викликали питання об’єднання територіальних громад і можливості внесення змін до перспективних планів.
Так, Юрій Ганущак, директор Інституту розвитку територій, намагався розвіяти деякі сумніви, висловлювані учасниками дискусії, та довести до відома аудиторії новели в частині останніх змін до Конституції України. Зокрема, Юрій Іванович прокоментував міф про збільшення повноважень префекта: «Це буде набагато слабша людина у порівнянні з повноваженнями голови обласної чи районної адміністрації сьогодні. По-перше, у префекта немає бюджету, а по-друге, ― можливості давати розпорядження силовим структурам. Його діяльність ― це лише координація і узгодження дій територіальних органів виконавчої влади та моніторинг ситуації, бо фактично префект ― це очі Прем’єр-міністра та Президента на території громади. Префект для ОМС ― це батько для своїх дітей, які ростуть, допоки не стануть законослухняними».
Щодо процесу об’єднання територіальних громад влучно висловився Іван Дударь, Кочубеївський сільський голова Херсонської області: «Не треба гратися з державою. Ми живемо в цій країні і повинні грати за її правилами. Тому питання – «об'єднуватись чи не об'єднуватись?» – взагалі не має поставати. Об’єднана громада – це дарований державою шанс покращити умови свого життя і тільки від нас залежить, чи ми його використаємо правильно».
м. Херсон, 10.09.2015
Резюмували дискусію Юрій
Ганущак та Лілія Попова, начальник відділу взаємодії з місцевими органами
влади Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної
організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та
житлово-комунального господарства України: «Шановні сільські голови, Ви перші
ластівки об’єднання. Ви будете прикладом для інших громад і ми бажаємо Вам
гарного польоту!».