Стратегічне планування розвитку об’єднаних територіальних громад

На основі попереднього досвіду роботи із сільськими громадами у питаннях стратегічного планування місцевого розвитку проектом DESPRO був розроблений посібник із алгоритмом дій щодо партисипативного стратегічного планування (СП) місцевого розвитку.

Учасники

У 2016 році проект DESPRO ініціював та запропонував Всеукраїнській асоціації сільських та селищних рад (ВАССР), Асоціації малих міст України (АММУ) та Українській асоціації районних і обласних рад (УАРОР) спільний проект із надання підтримки об’єднаним громадам у розробці місцевих стратегій розвитку. Асоціації підтримали ініціативу і відібрали три ОТГ із різних областей України за принципом трьох різних “центральних садиб” ― село, селище, місто.

Об’єднані громади, з якими ведеться робота та навчання із СП:

  • Великогаївська сільська ОТГ Тернопільської області
  • Новоборівська селищна ОТГ Житомирської області
  • Новоукраїнська міська ОТГ Кіровоградської області

Громади відібрані на основі критеріїв і індикаторів відбору громад, розроблених проектом DESPRO

Формат

  • ВАССР і АММУ пропонують по 2 експерта - фахівця із СП, та по 2 працівника Асоцiації, які надаватимуть допомогу експертам (так звані, стажери). Експерти й стажери розподіляються по обраним громадам у змішані групи ― у кожній громаді працюють представники обох асоціації.
  • Кожна ОТГ створює Комітет зі стратегічного планування та затверджує його склад, до якого входять представники МС, місцеві лідери, вчителі, кращі учні шкіл, бізнесмени.
  • Експертні групи працюватимуть з Комітетами лише як тренери та наставники, які пояснюватимуть загальні процеси підготовки стратегій розвитку, алгоритми дій, етапи підготовки стратегій, а також коригуватимуть за потреби роботу Комітетів. Тобто завданням експертів є пояснення механізму та передача усіх засобів для підготовки стратегічного документу громади.
  • На більш пізньому етапі залучатиметься УАРОР, яка надаватиме поради та підтримку щодо гармонізації та інтеграції місцевих стратегій із обласними.
  • Окрім очних тренінгів, які проводять експерти DESPRO та експертні групи асоціацій, консультації Комітетам зі стратегічного планування надаються також і на е-платформі Спільноти практик «Інновації та кращі практики місцевого самоврядування”. www.udl.despro.org.ua На платформі створені окремі експертні кімнати, а також форуми для загальних обговорень та обміну досвідом між усіма учасниками процесу стратегічного планування:

Очікувані результати

Описана вище діяльність повністю базується на активній участі громадян та самостійній роботі Комітетів зі СП. Стратегії стають власним продуктом ОТГ. Це, у свою чергу, сприяє формуванню у членів громади відчуття причетності до усіх процесів, які відбуваються у громадах. Як наслідок, власноруч вироблена стратегія місцевого розвитку не буде закинута далеко на полиці, як незрозумілий і непотрібний документ. Стратегії стають головною рушійною силою розвитку нових об’єднаних громад, сприяють згуртуванню людей у громадах, надають нові фінансові можливості. Окрім цього, проектом DESPRO паралельно проводиться навчання фахівців асоціацій, які у майбутньому зможуть самостійно надавати підтримку іншим об’єднаним громадам у вигляді надання послуги зі стратегічного планування від асоціації.

Роль проекту DESPRO у цьому процесі ― бути ідейним партнером громад, вчасно надати асоціаціям експертну, технічну та фінансову підтримку.