«DESPRO – це найбільш тривалий проект, що коли-небудь проваджувався Швейцарським центром ресурсів та консультацій з питань розвитку. За 10 років ми, разом з Україною пережили чимало потрясінь та перемог, ми були змушені відповідати на неочікувані виклики та пройти багато випробувань, але не зійшли зі шляху реформи і саме цьому DESPRO вдалося досягти значних успіхів та поступу в процесі її впровадження» – ця теза стала однією з ключових у вітальному виступі Йорга Крістена, керівника Швейцарського центру ресурсів та консультацій з питань розвитку Skat Consulting та директора проекту DESPRO.

" /> 10 років в Україні: формула успіху проекту DESPRO
12.10.2017

10 років в Україні: формула успіху проекту DESPRO

«DESPRO – це найбільш тривалий проект, що коли-небудь проваджувався Швейцарським центром ресурсів та консультацій з питань розвитку. За 10 років ми, разом з Україною пережили чимало потрясінь та перемог, ми були змушені відповідати на неочікувані виклики та пройти багато випробувань, але не зійшли зі шляху реформи і саме цьому DESPRO вдалося досягти значних успіхів та поступу в процесі її впровадження» – ця теза стала однією з ключових у вітальному виступі Йорга Крістена, керівника Швейцарського центру ресурсів та консультацій з питань розвитку Skat Consulting та директора проекту DESPRO.  

"DESPRO – це вже більше, ніж проект. Це певний інструмент для втілення змін. Це спільнота практиків, яка об’єднує тисячі людей по цілій країні. Це формула успіху." – зазначив директор Швейцарської агенції розвитку та  співробітництва в Україні Хольгер Тауш.

22519697_1734421376592096_7436936670656870272_o.jpg

Дійсно, про успіхи, здобутки та перспективи DESPRO на дводенному Форумі партнерів проекту говорилося дуже багато, і особливою приємністю стало те, що, здебільшого, своїми успіхами ділилися партнери проекту з числа органів місцевого самоврядування, для котрих співпраця з DESPRO стала можливістю для виходу на новий рівень розуміння реформи децентралізації та впровадження суспільних перетворень на територіях своїх громад. 

«Спочатку нас називали «водним проектом», адже DESPRO починав свою роботу з вирішення проблем водопостачання в селах», – зауважила у своєму виступі, керівник проекту в Україні, Оксана Гарнець. «Але ми завжди розуміли, що насправді завданням проекту є посилення спроможностей місцевого самоврядування, нарощування критичної маси людей, котрі стануть рушійною силою реформи. Ми розширювали ареоли діяльності проекту, почали займатися проблемами поводження з твердими побутовими відходами, згодом, почали надавати громадам допомогу з юридичних питань та стратегічного планування, випускати методичні рекомендації та посібники, організовувати онлайн-навчання на Спільноті практик та очні сесії в рамках Школи місцевого самоврядування». 

22382384_1734424166591817_3913878619998417919_o.jpg

Найкращим підтвердженням слів Оксани Гарнець стали виступи представників Міністерства регіонального розвитку, експертів та партнерських регіонів проекту. 

Зокрема, як зазначив Василь Куйбіда, зародки співпраці DESPRO з профільним міністерством з’явилися ще за часів його головування. З 2014 року розпочалася активна співпраця, тож директор департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади, Сергій Шаршов, назвав DESPRO надійним другом і партнером Мінрегіону у впровадженні реформи. 

Експерт, Юрій Ганущак, у своїй емоційній промові зазначив: «Україні непотрібен second-hand, що нерідко пропонується місцевому самоврядуванню як уже апробований досвід інших країн. DESPRO робить оригінальні речі у процесі децентралізації і цим вирізняється серед інших». 

Процес професійного зростання та розвитку кадрів в органах місцевого самоврядування було проілюстровано особистим прикладом Олександра Корінного, котрий розповів про свій шлях від випускника Школи місцевого самоврядування до голови Новоукраїнської об’єднаної громади Кіровоградської області та Асоціації об’єднаних громад і тренера Школи DESPRO. 

22382419_1734422543258646_514656315702012096_o.jpg

Перший заступник Тульчинської районної адміністрації, Віталій Побережник, презентував співпрацю Вінниччини з проектом DESPRO. Результатом такої співпраці стало створення інтегрованої системи поводження з твердими побутовими відходами, будівництво та введення в експлуатацію сучасного полігону ТПВ. Крім того, даний кейс є першим успішним прикладом міжмуніципальної співпраці. 

Після завершення урочистої частини заходу учасники мали нагоду долучитися до роботи тематичних круглих столів. 

22496114_1734425133258387_5086416173358517507_o.jpg

В рамках першого круглого столу, учасники подискутували щодо змісту державної секторальної політики в контексті децентралізації, можливостей її вдосконалення та перспектив розвитку. 

Другий круглий стіл зібрав експертів з питання фінансового розвитку ОТГ, котрі спільно із зацікавленими учасниками, обговорили можливості пошуку додаткових грошових ресурсів, що могли б забезпечити фінансову сталість ОТГ та муніципальні і корпоративні облігації як інструмент інфраструктурних проектів у громадах. 

Тема третього круглого столу дозволила розкрити механізми формування згуртованості в ОТГ та значення місцевої ідентичності у цьому процесі. Учасники умовно виокремили два підходи до формування згуртованої громади: за одним з них спочатку формується загальна ідентичність об’єднаної громади, і лише потім ідентичність окремих населених пунктів ОТГ; другий підхід стверджує, що певна конкуренція у бажанні представити себе сприяє формуванню ідентичності окремих населених пунктів, а після цього формується загальна ідентичність членів ОТГ. Також в рамках роботи круглого столу було виокремлено індикатори згуртованості громади. 

Останньою у хронологічному порядку представлення, але не менш важливою у впровадженні реформи, стала тема інформаційного супроводу реформи. Зокрема, на четвертому круглому столі було представлено концепцію нової інформаційної системи в контексті реалізації реформи та обговорено рекламні рішення в інформаційній кампанії децентралізації. 

Практичні кейси, засновані на досвіді DESPRO, були представлені у другий день роботи Форумі. 

На секції присвяченій плануванню та впровадженню комунальних послуг в ОТГ. Зокрема, акцент було зроблено на важливості стратегічного підходу в плануванні послуг, можливостях підвищення ефективності надання послуг та значенні комунального підприємства у забезпеченні їх сталості. 

Випускники Школи місцевого самоврядування, учасники Спільноти практик місцевого розвитку та всі охочі мали нагоду обговорити майбутні перспективи розвитку обох напрямків на своїх секціях. Зокрема, учасники окреслили можливості подальшого розвитку Школи DESPRO та оцінили її вплив на ефективність діяльності ОМС та обговорили можливий формат функціонування Школи вже після завершення проекту DESPRO. 

На секції, присвяченій діяльності Спільноти практик, були обговорені питання різних рівнів (початкового/просунутого) е-курсу з управління проектами, активізації залучення учасників Спільноти поза межами навчання на е-курсах. 

Секція з питань комунікації згуртувала навколо себе експертів та представників органів місцевого самоврядування, котрі знаходяться у пошуку інструментів управління соціальними процесами в громаді. В рамках роботи цієї сесії представники громад поділилися викликами з якими стикаються в інформаційній роботі з населенням та власним успішним досвідом відповіді на них. 

22467449_1734429499924617_361697754188833286_o.jpg

Сподіваємося, позитивні емоції, відчуття єдності та згуртованості, що панували протягом двох днів проведення Форуму партнерів DESPRO що довго не покидатимуть його учасників, а напрацювання круглих столів та секцій стануть міцним підґрунтям для подальшої співпраці та нових спільних здобутків.