Дунаєвецька ОТГ Хмельницької області вже збудувала сміттєсортувальну лінію та започаткувала систему роздільного збирання відходів.

" /> Дунаєвецька ОТГ планує стати найчистішою громадою країни
03.07.2018

Дунаєвецька ОТГ планує стати найчистішою громадою країни

Ви чули про ефект розбитого вікна? Це коли у будівлі з розбитим вікном дуже швидко розбивають й усі інші вікна. Проте перше вікно розбити психологічно дуже важко. Цей принцип у Дунаївецькій міській громаді Хмельницької області вирішили застосувати до поводження зі сміттям. Іншими словами, вичистити територію громади  настільки, щоб ніхто не наважувався знову засмічувати яри та посадки. До об’єднання на це банально не вистачало ні грошей ні повноважень. 

- За допомогою Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO ми розробили стратегію розвитку нашої громади на 2017-2020 роки, – розповідає голова Дунаївецької ОТГ Веліна Заяць. – І вже на етапі реалізації стратегії ліквідували понад 30 стихійних сміттєзвалищ. На місці одного з них, у селі Залісці, тепер маємо 10 гектарів чудового пасовища. Також нам вдалося налагодити подворове роздільне збирання твердих побутових відходів у понад двадцяти селах. А іще ми змонтували сміттєсортувальну лінію, яка здатна відбирати до 80% сміття, повертаючи його на вторинну переробку. 

Загалом на розв’язання «сміттєвої проблеми» було заплановано близько 4 млн грн – величезну суму для громади до об’єднання і цілком підйомну після. Адже тільки минулоріч Дунаївецька ОТГ, яка є одною з найбільших в Україні, мала понад 80 млн грн власних надходжень. У тому числі 1,5 млн грн на закупівлю обладнання для сміттєсортувального заводу, преса та двох тракторів із причепами громада отримала через державну субвенцію на розвиток сільських територій. 

- Нам не треба було нікого довго переконувати у тому, що за вивезення сміття треба платити, і що усі відходи потрібно здавати посортованими, – зазначає секретар Дунаєвецької міської ради Микола Островський. – Більшість наших людей давно були готові жити по-європейськи. Вони також активно виходили на толоки, завдяки яким із сіл вивезли десятки тонн сміття, облаштували кілька відпочинкових зон. 

Нині, сміття у Дунаївецькій ОТГ просять розділяти на три фракції: харчові відходи, пластик і папір. У кожній школі, у кожному дитячому садочку та старостаті є відповідні контейнери, загальна кількість яких сягає понад 200 штук. Роздільно готові збирати сміття і по приватних домогосподарствах у селах, куди за ним щотижня приїжджають спеціалізовані автомобілі, у тому числі сучасний сміттєвоз Renault, нещодавно придбаний коштом громади. За вивезення сміття кожен мешканець Дунаєвецької ОТГ має сплачувати лише 11,57 грн на місяць, або навіть менше, якщо має право на субсидію. Керівництво громади ставить перед комунальниками задачу працювати з рентабельністю у 5 відсотків, і до 2020 року вони мають вийти на такі показники. 

За словами експерта DESPRO з питань публічних послуг та моніторингу Вячеслава Сороковського, «створення повноцінної європейської системи поводження з відходами базується на охопленні населення послугою вивезення сміття, а також на запровадженні роздільного збирання відходів». Ці два кроки Дунаєвецька ОТГ уже зробила. І в майбутньому цілком може претендувати на неофіційне звання найчистішої громади України, досвід якої поширюватиметься на всю державу.  


Матеріал створено за підтримки Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO

Автор та фото: Дмитро Синяк 

Джерело: Голос України