25.10.2018

Дебати на Полтавщині: що гальмує реформу місцевого самоврядування в регіоні?

23 жовтня відбулись дебати від DESPRO “Навіщо громадам об’єднуватись” в Полтаві.

Дебати проводились з метою активізувати процес добровільного об’єднання громад в Диканському, Оржицькому, Котелевському та Зіньківському районах Полтавської області. За 2016-2018 роки ці райони втратили орієнтовно 178,5 млн гривень від того, що не об’єдналися. Зволікання з впровадженням реформи місцевого самоврядування — це реальні фінансові втрати для кожного мешканця потенційних ОТГ на цих територіях.


_ASS0013.jpg


За результатами голосування за допомогою індивідуальних пультів 71% аудиторії заходу підтримує об’єднання громад на Полтавщині.

“Що на сьогоднішній день заважає вам рухатись шляхом реформи?” - поставила питання модераторка дискусії Надія Петруняк до представників сторони “Проти” об’єднання громад.


_ASS0094.jpg


Валентина Гарбуз, голова села Вишневе, відповіла: “Я не проти реформ, які зараз проводить наша держава. Але я вважаю, що децентралізація — це не панацея від усіх проблем, які зараз є”. Голова також зазначила: об’єднавшись, бідні громади не стануть багатшими, а перед тим, як втілювати реформу, необхідно зробити в селі дороги.


Олексій Чуть, голова Чорнофедорівської сільської ради, навів аргумент, що вже станом на зараз, без об’єднання в ОТГ, на територіях його села проводиться капітальний ремонт доріг на 4 млн гривень. Тобто — інфраструктуру можна розвивати й без реформи.


Натомість Юрій Ганущак, експерт, директор Інституту розвитку територій, пояснив, що ресурси можуть йти тільки за повноваженнями: “Що таке ефективна влада? Має бути сукупність території, влади, людей, щоб можна було дати їм повноваження. Гроші йдуть завжди за повноваженнями. Реально — те, що дали ренту (4 млн на будівництво доріг - прим. авт.) є порушенням цього основного правила. Рента мала йти, як компенсація за шкоду. А її дали просто так. Оскільки це порушення базових правил публічних фінансів, то ще максимум 2 роки і Мінфін даватиме кошти тільки на той рівень, де це матиме сенс. Ті, хто об’єдналися, вже мають величезний резерв часу. Вони почали раніше, повірили в себе, запустили механізм. Вам же доведеться все робити з нуля”.  

За словами експерта бізнес починає заходити при умові, що є не менше 5 000 населення. Інвестори вже розглядають для співпраці тільки ОТГ, бо там є і консолідована територія, і ресурси. Нагадаємо, за даними Мінрегіону на Полтавщині зараз є 46 ОТГ, майже половина з яких (22) мають менше 5 000 жителів.


_ASS0188.jpg


Олександра Шереметьєва, голова Омельницької ОТГ, розказала про можливості, що дала децентралізація її громаді: працює консервний завод, що переробляє ту ж продукцію, що вирощує тепличний комбінат на території ОТГ, є сади, виробництво круп. При об’єднанні громада отримала 52 км прибережної території р. Псьол, де відкриваються відпочинкові літні табори. В громаді працює велике комунальне підприємство, щоб підтримати благоустрій. Розбудовуються медичні амбулаторії, зокрема, амбулаторії загальної практики. Олександра закликає робити конкретні кроки для свого добробуту, користуючись повноваженнями, що приходить в громаду з формуванням ОТГ.


Наостанок народний депутат України Андрій Река презентував пілотний проект закону “Про створення, ліквідацію та зміну меж районів Полтавської області”: “Цей законопроект історичний. До цього часу ми жили з маленькими сільськими радами, районами радянського зразка. Всі побачили, люди побачили це. І Президент, і Кабінет міністрів, і депутати. Райони є навіть більше тормозом реформи, ніж голови тих громад, що не хочуть об’єднуватись, хоч у них вже немає ніяких повноважень”.


Детальніше про дебати на сайті Децентралізація у матеріалах Д. Синяка “Колективізація чи шлях до розвитку” та "Районний рівень змінюватиметься не тому, що так комусь хочеться, а тому, що цього вимагає час".