01.08.2019

Канада надихнула українських старост

На початку липня у місті Торонто, Канада, відбулася щорічна Конференція з питань реформ в Україні. Започаткована Урядом України у 2017 році, конференція об’єднала українських та міжнародних державних посадовців, бізнесменів топ-рівня, представників країн ЄС, НАТО, G7 та громадянського суспільства довкола важливих реформ в Україні, зокрема, фундаментальної реформи місцевого самоврядування і територіальної організації влади.

Цього року учасниками Конференції стали експерти, міністри та представники міністерств, місцевого самоврядування, дипломатичних місій країн Європи та Канади, проектів міжнародної технічної допомоги, а також Президент України. До української делегації долучилися голови ОТГ із кожної області України. Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO запросив до відвідування Конференції представниць нової посади в українському самоврядуванні - сільських старост.

Довгострокові наслідки Конференції з питань реформ в Україні ще попереду, тим часом старости діляться враженнями про Канаду, Конференцію, новий досвід та осмислюють, як втілити його на території своїх старостатів.
«Мене вразив міністерський день конференції. Дуже багато країн щиро підтримують Україну! Приємно було чути, що кожна країна називає себе другом України і висловлює підтримку. Це надихає і спонукає ще більше працювати над побудовою міцної української державності» - розповіла Ірина Недобуга, староста с. Благовіщенка Комиш-Зорянської ОТГ Запорізької області.

Тамара Кір’ян, староста с. Пироги Глобинської ОТГ Полтавської області, взяла участь у панельній дискусії «Децентралізація в дії». За її словами, децентралізація відкрила широкі можливості для розвитку громад в Україні і громадянського суспільства.

«Реформа дає можливість створити ефективну модель управління громадою, яка опирається на три кити: повноваження, ресурси та відповідальність за прийняті рішення. Так, нам ще багато чого потрібно навчитися. І ми вчимося в процесі. В цьому нам допомагають міжнародні донорські проекти DESPRO, DOBRE, ПРОМІС, U-LEAD та ін. А здобуті знання ми конвертуємо у розвиток місцевої економіки, у створення ефективних мереж надання послуг, у відновлення інфраструктури і багато інших сфер, до яких раніше місцеве самоврядування не мало доступу», - зазначила Тамара Кір’ян.

Збереження історичної та культурної спадщини стало темою найбільшого зацікавлення для старост з України. Після Конференції, українська делегація відвідала муніципалітет Четем-Кент на південному заході провінції Онтаріо, де довідалася про місцеве самоврядування та розвиток територій у Канаді.

«Вразило, що мешканці бережуть, цінують свою історію. Ми побачили багато музеїв та майданчиків з історичними театральними дійствами, де люди на добровільних засадах ставлять спектаклі», - поділилася враженнями Олена Кінаш, староста с. Василівка Солонянської ОТГ Дніпропетровської області.

Прикладом уваги до історичних будівель в Канаді став Центр Мері Вебб - колишня церква. Вона була майже зруйнованою, коли її викупили місцеві активісти, відремонтували й відкрили культурно-мистецький центр.

«Вони створили картинну галерею на першому поверсі, і концертну залу – на другому. За рахунок чудової акустики відомі артисти приїжджають сюди для виступів. У Центрі проводять різні виставки та презентації, продають витвори місцевих майстрів. Бонус - дохід до бюджету муніципалітету. А ще ця споруда гуртує людей поважного віку для спільного проведення часу», - розповіла Ірина Недобуга.

Вивчення історичного контексту допомогло громаді Четем-Кент визначитися із напрямками розвитку малого бізнесу. Давно забуту місцеву традицію виноробства відновили, і тепер округ приймає 300 тисяч туристів щороку. Такий досвід переплетіння давньої традиції та сучасних можливостей є не лише бізнес-можливістю, а й основою ідентичності для громад.

«Збереження та інтеграція історичної спадщини є важливим елементом прискорення децентралізації в Україні. Вивчення свого минулого дасть змогу громаді визначити свою унікальність, конкурентні переваги, оту родзинку, якої немає більше ні в кого. І тим самим стати привабливою для бізнесу, для туристів, а для мешканців – засобом самореалізації і приводом для гордості за свою громаду», - переконана Тамара Кір’ян.

Тепер староста планує разом з жителями, краєзнавцями, істориками втілювати проекти збереження та інтеграції культурної спадщини в сучасне різноманіття культурного простору.

«Бо це збагачує сучасність і формує підґрунтя для руху вперед», - наголосила староста.

Цікавим для українських гостей став і досвід розвитку підприємництва. Адже для українських громад сьогодні найважливіше – створити умови для розвитку місцевої економіки.

«Зауважила, що тут вирощують переважно кукурудзу, яку переробляють на місцевому заводі. Виготовляють з неї різні види спиртів. В процесі виготовлення спирту отримують тепло та вуглекислий газ, і деякий час довелося платити податок за викиди у повітря. І тут знайшли геніальний вихід. Через дорогу - інший підприємець, з яким уклали договір співробітництва, він побудував овочеві теплиці. Технологія вирощування овочів в цих теплицях якраз потребує саме тепла та вуглекислого газу. Таким чином і підприємництво розвивається, і шкоди для екології більше немає», - додала Ірина Недобуга.

Вразив сільських старост і те, що у Четем-Кенті, після об’єднання, вся земля поступово стала приватною власністю.

«Кожний клаптик землі є приватним, за нього сплачують податки. До речі, податки і є основною частиною доходів муніципалітету. І якщо муніципалітет хоче землю, він повинен її купити. Коли муніципалітет хоче розвивати занепалу територію, він купує земельну ділянку за велику суму, приводить її до ладу, підводить комунікації, і продає підприємцям за набагато меншу суму. Ось так цікаво у них там», - розповіла староста с. Благовіщенка.

На думку старост, візит до Канади, окрім корисного досвіду та приємних вражень, підтвердив, що Україна, втілюючи децентралізацію, рухається правильним шляхом до побудови економічно сильної країни.