14.11.2019

Вивчення польського досвіду випуску облігацій місцевих позик: підсумкова зустріч
13 листопада за участі експертів проекту DESPRO, представників громадської спілки UCMA та фахівців Національної комісії цінних паперів та фондового ринку відбулась зустріч щодо обговорення результатів ознайомчого візиту «Вивчення польського досвіду випуску облігацій місцевих позик», де була озвучена необхідність внесення змін до Бюджетного кодексу України та інших законодавчих актів в царині розвитку ринку муніципальних облігацій за прикладом Польщі.

Сергій Волков, Президент Української національної іпотечної асоціації зазначив: «Ключовим моментом в Польщі є взаємовідносини по вертикалі між гмінами та Мінфіном. Встановлені чіткі правила гри. Законодавчо громада захищена і, в свою чергу, має обов’язок задекларувати плани по позиках впродовж наступних 7 років. Рахункова палата в Польщі має вагомі важелі впливу, зокрема через регіональні рахункові палати, погоджує ліміти емісії облігацій місцевих позик».

Провів паралелі з українськими реаліями Максим Лібанов, член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку: «На рівні законодавства в Україні наразі існують можливості випусків облігацій місцевих позик лише для міст, лише міська рада може виступати емітентом. Тож необхідно прибрати ці обмеження і дати можливість випускати облігації місцевих позик усім представницьким органам місцевого самоврядування, що значно розширить їх повноваження»

Президент громадської спілки «Українське об’єднання ринків капіталу» Сергій Москвін наголосив, що запропоновані спілкою нові фінансові інструменти – облігації фондів місцевого розвитку (різновид інфраструктурних облігацій) мають бути імплементовані у фундаментальний законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» (№ 2284). Ми на власні очі побачили у Польщі побудовані за рахунок коштів від розміщення муніципальних інфраструктурних облігацій дороги, водоочисні споруди, будівлі місцевого призначення.

Наприкінці заходу Вячеслав Козак, експерт проекту DESPRO, підрезюмував: «Запропоновані зміни до законодавства в законопроекті 2284 - це, свого роду, революція. Це сприятиме відкриттю додаткових можливостей для ОТГ».


Нагадуємо, що візит з вивчення польського досвіду щодо випуску облігацій місцевих позик був організований Швейцарсько-українським проектом "Підтримка децентралізації в Україні" DESPRO та здійснювався за сприяння фонду PAUCI в Польщі.