Новини DESPRO

12:11 | 15.10.2011

Здійснюючи місцеве самоврядування для людей

Регіональний Форум з питань міжмуніципального співробітництва (ММС) під назвою «Здійснюючи місцеве самоврядування для людей» (Making Local Governments Work for the People) пройшов 13-14 жовтня у Скоп’є, Македонія. Форум зібрав представників міжнародних організацій, органів влади з країн балканського та східноєвропейського регіонів.

Учасники прибули на Форум аби поділися досвідом країн у впровадженні ММС, оцінити загальні тенденції, обговорити бар’єри та проблеми, визначити шляхи їх подолання. Практика реалізації ММС була представлена прикладами різних країн регіону – Македонія, Болгарія, Україна, Албанія, Словенія та інші.
Йшлося про те, що співпраця муніципалітетів у форматі ММС є доволі поширеною у країнах Західної Європи: у Франції показник залучення громад до різних форм горизонтальної співпраці складає 90%, у Німеччині – 95%, в Італії -70%. Ці віяння не залишаються непоміченими і в інших країнах Європи. Чехія досягла рівня 90%, Македонія – 80%.
Хоча при цьому варто звертати увагу і на якісні характеристики співпраці: на глибину інтеграції, міцність організаційних та фінансових механізмів.
Досвід України у провадженні ММС представляли на Форумі Володимир Гаразд, Долинський міський голова, та Едуард Рахімкулов, експерт проекту Ради Європи. Йшлося про те, що в України досвід ММС є дуже обмежений. На даний час, за словами українських фахівців, в Україні можні налічити до 25 проектів (лише!), що мають міжмуніципальний характер. Причини такого слабкого рівня співпраці українських громад різні. Зазначалося і про недосконале зовнішнє середовище: не сформульована політика щодо реформ у сфері місцевого самоврядування, недосконале законодавство у сфері ММС, обмежені повноваження місцевого самоврядування, брак фінансових ресурсів. У той же час важливими перешкодами є і недостатній рівень знань та спроможностей органів місцевого самоврядування для запровадження ММС, брак інноваційного мислення, ініціативи.
Окрім ознайомлення із досвідом ММС у країнах-учасницях Форуму, присутні мали можливість у груповому режимі обговорити такі питання, як реалізація ММС у процесах інтеграції до ЄС та використання коштів Євросоюзу, а також якими механізмами можна забезпечувати стимулювання впровадження та підтримку ММС.
Вже поза межами програми Форуму учасники української делегації отримали можливість відвідати одну із македонських громад – Ілінден. Візит у громаду Ілінден був організований Посольством України у Республіці Македонія. Делегацію гостинно зустрів мер міста Ілінден п. Жика Стояновскі.
Отже Форум ще раз довів: міжмуніципальна співпраця є ефективним механізмом об’єднання ресурсів громад задля вирішення питань, що є спільними або взаємодоповнюючими.
Коротке посилання на новину: http://despro.org.ua/~D3d0d