Стратегічне планування розвитку об’єднаних територіальних громад
На основі попереднього досвіду роботи із сільськими громадами у питаннях стратегічного планування місцевого розвитку проектом DESPRO був розроблений посібник із алгоритмом дій щодо партисипативного стратегічного планування (СП) місцевого розвитку.
Учасники
У 2016 році проект DESPRO ініціював та запропонував Всеукраїнській асоціації сільських та селищних рад (ВАССР), Асоціації малих міст України (АММУ) та Українській асоціації районних і обласних рад (УАРОР) спільний проект із надання підтримки об’єднаним громадам у розробці місцевих стратегій розвитку. Асоціації підтримали ініціативу і відібрали три ОТГ із різних областей України за принципом трьох різних “центральних садиб” ― село, селище, місто.
Об’єднані громади, з якими ведеться робота та навчання із СП:
- Великогаївська сільська ОТГ Тернопільської області
- Новоборівська селищна ОТГ Житомирської області
- Новоукраїнська міська ОТГ Кіровоградської області
Громади відібрані на основі критеріїв і індикаторів відбору громад, розроблених проектом DESPRO.
Формат
- ВАССР і АММУ пропонують по 2 експерта - фахівця із СП, та по 2 працівника Асоцiації, які надаватимуть допомогу експертам (так звані, стажери). Експерти й стажери розподіляються по обраним громадам у змішані групи ― у кожній громаді працюють представники обох асоціації.
- Кожна ОТГ створює Комітет зі стратегічного планування та затверджує його склад, до якого входять представники МС, місцеві лідери, вчителі, кращі учні шкіл, бізнесмени.
- Експертні групи працюватимуть з Комітетами лише як тренери та наставники, які пояснюватимуть загальні процеси підготовки стратегій розвитку, алгоритми дій, етапи підготовки стратегій, а також коригуватимуть за потреби роботу Комітетів. Тобто завданням експертів є пояснення механізму та передача усіх засобів для підготовки стратегічного документу громади.
- На більш пізньому етапі залучатиметься УАРОР, яка надаватиме поради та підтримку щодо гармонізації та інтеграції місцевих стратегій із обласними.
Окрім очних тренінгів, які проводять експерти DESPRO та експертні групи асоціацій, консультації Комітетам зі стратегічного планування надаються також і на е-платформі Спільноти практик «Інновації та кращі практики місцевого самоврядування”. www.udl.despro.org.ua На платформі створені окремі експертні кімнати, а також форуми для загальних обговорень та обміну досвідом між усіма учасниками процесу стратегічного планування:
Очікувані результати
Описана вище діяльність повністю базується на активній участі громадян та самостійній роботі Комітетів зі СП. Стратегії стають власним продуктом ОТГ. Це, у свою чергу, сприяє формуванню у членів громади відчуття причетності до усіх процесів, які відбуваються у громадах. Як наслідок, власноруч вироблена стратегія місцевого розвитку не буде закинута далеко на полиці, як незрозумілий і непотрібний документ. Стратегії стають головною рушійною силою розвитку нових об’єднаних громад, сприяють згуртуванню людей у громадах, надають нові фінансові можливості. Окрім цього, проектом DESPRO паралельно проводиться навчання фахівців асоціацій, які у майбутньому зможуть самостійно надавати підтримку іншим об’єднаним громадам у вигляді надання послуги зі стратегічного планування від асоціації.
Роль проекту DESPRO у цьому процесі ― бути ідейним партнером громад, вчасно надати асоціаціям експертну, технічну та фінансову підтримку.